Mindstorms inside.

W poprzednim poście dotyczącym rozbierania kostki NXT  opisałem rozebranego NXTka ale nie znalazłem procesorów. Wtedy musiałem rozebrać bo się zawiesił mechanicznie, Teraz powodowany ambicją rozebrałem by szukać procesorów. Nie chciałem rozlutowywać konstrukcji (aż tyle czasu nie miałem bo jeszcze chciałem rozebrać EV3:) ale o tym dalej) więc naciągnąłem obudowę ile się da i oto efekty:

Na zdjęciu pierwszym widać płytkę drukowaną od spodu. Za wiele nie widać ale są najważniejsze elementy:). Na drugim i trzecim zdjęciu widać oba procesory i kostkę której nie zidentyfikowałem. Większa kość to Atmel AT91SAM7S256 32bitowy ARM7 o maksymalnej prędkości 55MHz i wypaśnej ilości pamięci 128KB flash i 64KB sram (szczegóły w linku). Odpowiada za komunikację z użytkownikiem i pamięta wgrane programy. Kolejna kwadratowa kość to Atmel ATMEGA48 czyli 8 bitowy AVR z szalonymi 4KB pamięci flash, 512 bajtami SRAM i 256 bajtami pamięci EEPROM pracujący z maksymalną pręðkością 20MHz (szczegóły tu). To on wykonuje programy użytkowników. Dodam tylko, że obecne komputery z procesorami ok 2GHz są liczbowo szybsze ok 100 razy (ale nie da się tego tak opisać – to tylko mega proste porównanie) i mając tylko 512MB pamięci RAM mają 1 000 000 (milion) razy więcej pamięci:) Kolejnej kości firmy STMicroelectronics nie potrafię zidentyfikować. Linia EZ5L dotyczy power mosfetów ale te są w większych obudowach. Pozostałe oznaczenia nie są znane wujkowi G. Na ostatnim zdjęciu widać kość 74HC14D to poszóstny bufor z wyzwalaczem Schmitta (Hex inverting Schmitt trigger) – zamienia powolne sygnały na zdecydowane:)

I to tyle jeśli chodzi o NXT. A jak już rozebrałem NXTka to postanowiłem sprawdzić co widać w EV3.

Ponieważ są na gwarancji i jednak w nich mocno ciaśniej nie rozebrałem tak jak NXT. Ale i tak coś widać:)

Na pierwszym zdjęciu cała płytka od EV3 ze zdjętym panelem od przycisków. Ale widać dokładnie po prawej porty do silników, port mini USB do komunikacji, po prawej porty do czujników, na dole port USB duży a obok gniazdo microSD a na górze głośniczek. Widać taśmę od wyświetlacza (nie mogłem wyjąć) oraz 2 kości. Na drugim zdjęciu widać główny procesor TI AM1808B oraz zbliżoną na trzecim kość o oznaczeniu D9LQQ. To pamięć od Microna o maksymalnej pojemności 512Mb (megabitów). Procesor jest naprawdę mocno specjalizowany – standardowo obsługuje wyświetlacz LCD, 2 porty USB, port SATA (normalny dysk twardy:)) 2 kanały PWM, 2 złącza kart SD i sporo innych. Pracuje maksymalnie od 475MHz (szczegóły tu). Na ostatnim zdjęciu widać to co jest za taśmą. I to tyle. Sprzęt – świetna sprawa – pytanie na ile da się wykorzystać budując proste modele w domu:)

Dodaj komentarz